Frank Sinatra – Come Fly With Me (1958)

Frank Sinatra – Come Fly With Me (1958)

frank-sinatra-album-come-fly-with-me-frank-sinatra-5911761-500-500

Dünyaca ünlü crooner Frank Sinatra’nın 1958 senesinde Capitol Records’dan çıkan albümü “Come Fly With Me” ünlü sanatçıya, 1959’da Senenin En iyi Albümü dalında Grammy ödülü kazandırdı. Aynı zamanda Billy Ray ile ilk çalışmasıydı. Sonuç son derece parlak oldu.

Albüme ismini veren eseri bugün en sevilen ve yorumlanan Sinatra şarkılarından bir tanesidir.

Adeta bir turistik  havası olan albümün şarkılarına bakınca bunu kolayca görebilirsiniz. Hemen hemen her şarkısında bir şehrin veya bölgenin ismi vardır. Frankie gerçekten de “Gelin, uçun benimle” diyor bu albümde.

(Capri, Vermont, New York, Mandalay, Paris, London, Brazil, Hawaii şarkılara ismini veren  yerler)

Başarılar :
Come Fly With Me; Billboard Albüm Listelerine girdikten sonra 2. haftada 1 numaraya yükseldi ve 5 hafta boyunca orada kaldı.

1959 senesi Grammy ödüllerinde ‘Senenin En İyi Albümü’ seçildi.

(Albümün Stereo versiyonu 1962’de çıkmıştır)

Sinatra’nın Billy Ray ile çalışmaları bundan sonra 1959’da kaydedilen “Come Dance With Me” ve 1961 tarihli “Come, Swing With Me” gibi çok başarılı albümlerle devam etti

Frank Sinatra’yı kızdıran enteresan olay :

Ünlü Prodüktör George Martin, All You Need is Ears isimli oto biyografisinde albümle ilgili ilginç bir anıyı yazmıştır. Kendisi Capitol Tower’a yaptığı bir ziyarette tam olarak bu albümün stüdyo kayıtlarının olduğu bir sırada, Frank Sinatra’nın albümün kapak tasarımına şiddetle karşı çıktığına şahit olduğunu yazmıştır. Sinatra’ya göre bu kapak,  bir müzik albümünden daha çok Amerikan Hava Yolları Şirketi olan TWA’nın reklamını andırmaktadır. Sonrasında Sinatra ikna mı edildi yoksa kapakta bazı rötuşlar mı yapıldı bilemiyoruz ama albüm gördüğünüz kapakla piyasaya sürüldü.

 

Mete Buyuran

(Oldies DJ METE)

Takip etmek için;

f/oldiesdjmete

i/oldiesdjmete

Paylaşımlarım için,

Oldies Radyo : f/OldiesRadyo

Oldies DJ Mete Takip Etmek İçin: f/oldiesdjmete - i/oldiesdjmete Paylaşımlarım için OldiesRadyo: f/oldiesradyo