Doris Day Artık Yok

Doris Day Artık Yok

Doris Day

DORIS DAY’İ 97 YAŞINDA KAYBETTİK :

Müzik dünyası öyle bir ismi kaybetti ki, kendisini anmazsam olmaz…

Bir dönemin fırtına gibi esen yıldızı Doris’ Day’i 13 Mayıs 2019’da 97 yaşında kaybettik.

Her ne kadar müzisyen olsa da o aynı zamanda çok iyi bir sinema ve müzikal oyuncusuydu.
1940’lardan 1960’ların sonuna kadar bir çok filmde oynadı Doris Day.

İlk senelerinde biraz daha müzikal ağırlıklı yapımlarda oynasa da 50’lerin ikinci yarısından sonra romantik komedi tadında, neşeli filmlerde gördük kendisini.

(Örnek olarak 1959’da çekilen Pillow Talk. Bu filmdeki oyunculuğu ile Oscar’a aday gösterildi.)dorisday

Filmlerde temsil ettiği genç kız figürü ise dönemin daha geleneksel, mazbut çizgisini temsil ediyordu. Yani o dönem cinsel tabuları yerle bir eden Marilyn Monroe ile taban tabana zıttı bu yönden. :))

Hatta 1978’de çekilip 50’ler gençlerinin sosyal-duygusal ilişkilerini mizahi bir şekilde anlatan “Grease” filminde bir sahne’de Doris’i Rock Hudson’un dahi elde edemediğine vurgu yapı, gülüp eğlenirler. Asıl dalga geçtikleri muhafazakar “Sandy” karakteridir.

Doris Day 1922’liydi…Temsil ettiği kuşak ise 50’lerin Rock’n Roll kuşağının bir öncesiydi. Tarzı dönemin “Swing” müziğine yakındı. Mutluluk veren bir çok şarkıları içerinde en popülerleşen ise 1956’da kaydettiği ve güzel bir video’su da olan unutulmaz lezzette “Que Sera Sera (What ever Will be, Will be? şarkısıdır.

Doris Day ve Rock Hudson filmleri bir dönem herkesin favorisiydi.

Çok güzel bir sese sahiptir, sevilen şarkılarının bir çoğunu filmlerde kullanmıştır, zaten Doris Day şarkıları dinlerken o Rock Hudson veya Clark Gable’la oynadığı filmlerin ruhunu hissedersiniz.

Bu kadar Doris Day’den bahsettik, onun o neşesini, enerjini hissedeceğiniz bir film izlemek hiç de fena olmaz, haydi kendinize bi zaman ayırın ve “Pillow Talk” filmini izleyerek hem gününüzü güzelleştirin hem de kendisini anın, bu da tavsiyem olsun.

Yazan : Mete Buyuran

Oldies DJ Mete Takip Etmek İçin: f/oldiesdjmete - i/oldiesdjmete Paylaşımlarım için OldiesRadyo: f/oldiesradyo