Rock’n Roll Efsanesi Chuck Berry’yi kaybettik !

Rock’n Roll Efsanesi Chuck Berry’yi kaybettik !

berry1

ROCK’N ROLL EFSANESI CHUCK BERRY DUNYA’YA GOZLERINI YUMDU :
John Lennon’a göre Rock’n Roll’a başka bir isim vermek gerekseydi, o isim Chuck Berry olurdu.

90 Senelik koca bir çınardı o. Rock’n Roll ve Blues ile geçen bir ömürde sadece bedenen yaşlandı Chuck Berry. Daha ölümünden 10-11 sene önce Istanbul’da konser verdiğinde “Bu yaşta hala sahnede, vayy be” dediğimiz o büyük yıldız son anına kadar müzikten hiç kopmadı. 60 yaşına gelmeden sesini ve müzikal yeteneğini kaybeden bir takım yıldızları düşününce…Neyse..

Kendisinin müzik kariyeri’nin dönüm noktası tam da Rhythm and Blues’un Rock’n Roll’a evrildiği senelerde, 1955’de gerçekleşti.
Büyük müzisyen Muddy Waters tarafından Chess Plak şirketine önerilen Chuck Berry burada kaydettiği  Maybelline” ile 1 Milyon satış rakamı yakaladı. Berry’e göre zamanlama harikaydı, tam da siyahların müzik kökleri yepyeni, bir tarzda yaygınlaşırken şarkıyı piyasaya sürebilmişti.

Chuck bununla yetinmeyecekti tabi, ABD’de Rock’n Roll fırtınası esiyorken o da hızlıca hitlerini çıkarmaya başladı. 1956’da Roll Over Beethoven’ı çıkarttı. You Can’t Catch Me’, ‘Scholl Day’, ‘Oh Baby Doll’yine aynı sene çıkmıştı. Sonraki sene Rock’n Roll Music”e 60 sene sonra hala dillerden düşmeyen Johnny B. Goode  piyasaya çıktı. 2 sene için gayet yeterli bir başarıydı bu şarkıların hepsi.

Devamı yakında….

Berryy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oldies DJ Mete Takip Etmek İçin: f/oldiesdjmete - i/oldiesdjmete Paylaşımlarım için OldiesRadyo: f/oldiesradyo