Azúcar Moreno: 1990 Eurovision’unun Şanssız Grubu

Azúcar Moreno: 1990 Eurovision’unun Şanssız Grubu

Azucar Moreno, yani Esmer Şekerler onlar. Ispanya’nın Esmer Şekeleri.

Bu iki kız kardeş küçük yaşlardan itibaren müzikle iç içeydiler, zaten bütün aile müzisyendi. İlk olarak abilerinin grubunda müzik yapmaya başladılar. Sonra kendi yollarını çizdiler.

1984’den 1990 senesine kadar Latin-Pop / Flamenko alanında bir çok albüm çıkartıp popüler oldular ama onları dünya’ya tanıtan 1990 senesi Eurovision Şarkı yarışması oldu. İspanya’yı bu sene Zagrep’de ki finallerde onlar temsil edeceklerdi. Fakat yaşadıkları talihsizlik Eurovision tarihinde görülmemiş bir skandaldı…

Yarışma’da ilk olarak sahneye onlar çıktı. Giyim kuşamları, havaları yerindeydi. Şarkılarına güveniyorlardı. Sahne aldılar ve yaşanan ses sorunu nedeni ile şarkıya başlayamadılar. Stüdyo’nun ses teknisyeni playback müziği zamanında giremediği için ikili şarkıyı yakalayamadılar.  Ne yapacaklarını şaşıran grup sahneyi terketmek zorunda kaldılar. Sahneyi terkederken de ne kadar şaşkın ve öfkeli olduklarını görebilirsiniz.

Gerçekten görülmemiş bir olaydı bu. BBC yorumcusu Terry Wogan’ın sözleri ise böyle büyük bir organizasyonda yaşanan sorunun yarattığı endişeyi yansıtıyordu. “Umarım bu sıkıntı çabuk çözülür, yoksa çok uzun bir gece bizi bekliyor baylar ve bayanlar”. Neyse ki sorun çözüldü, grup tekrar sahneye çıktı ve şarkıyı sorunsuz yorumladılar. Yarışma’yı ise beşinci bitirdiler. Bir çok yoruma göre bu teknik sorun onlara zarar vermişti ve birinci bitirememelerinin nedeni bu olaydı. Yarışmayı o sene Italya adına Toto Cutugno kazanmıştı.

Yine de Azucar Moreno tüm dünya’da popüler olmuştu ve Bandido bir klasik haline gelmişti.

Oldies DJ Mete Takip Etmek İçin: f/oldiesdjmete - i/oldiesdjmete Paylaşımlarım için OldiesRadyo: f/oldiesradyo